Prořezaly se vašemu dítěti první zuby? Je čas jít k zubaři

Prořezaly se vašemu dítěti první zuby? Je čas jít k zubaři

Říkáte si, že vaše dítě je ještě malé na návštěvu zubaře? Lepší je přijít dřív než pozdě! Oddalování se totiž nevyplácí.

Ideální je navštívit lékaře co nejdříve, jakmile se vašemu potomkovi prořežou první zoubky. Zvykne si na stomatologa a vy budete mít jistotu, že je všechno tak, jak má být. To za to stojí, ne?

Od 1. roku věku byste s ním měli chodit každé 3-4 měsíce, od 2 let pravidelně dvakrát ročně. Ano, i tehdy, když se vám zdá, že je všechno v nejlepším pořádku.

Zubní kaz se může objevit opravdu rychle. Vlastně hned, jak se prořežou mléčné zuby. Proč? Nejčastěji kvůli zanedbané ústní hygieně a nadměrné konzumaci sladkých potravin, a to i v dětských jídlech a nápojích. Nevěřte výrobcům, že blaho a zdraví vašeho dítěte je jim nade vše. Není!

Nejranější příznaky zubního kazu nemusí rodiče vůbec rozpoznat. Proto návštěvu zubaře odkládají až do doby, kdy je kaz viditelný pouhým okem, zub bolí, mění barvu, žvýkání je obtížné až bolestivé a rozvíjí se infekce v uších.

Je to škoda, protože k tomu vůbec nemuselo dojít. Stačilo navštívit zubního lékaře, který by problém včas odhalil. Přesto jsou i dnes dospělí, kteří si myslí, že ústní hygiena nijak neovlivňuje zdravotní stav ústní dutiny jejich dětí. Mýlí se!

Přitom ošetření počínajícího zubního kazu až po hluboký zubní kaz nemusí vůbec být jednoduché. Někdy končí vrtáním, plombováním a klidně i vytržením „zkažených“ zubů, nejčastěji mléčných stoliček. Právě tam se zubní kazy mléčného chrupu rychle rozvíjejí a současně se obtížněji diagnostikují.

A nemusí zůstat jen u toho. Kombinace špatných stravovacích návyků a hygieny ústní dutiny vede k tomu, že postiženy mohou být nejen zuby, ale i mezizubní prostory. Navíc dítě, které není zvyklé chodit k zubaři, může reagovat negativně při prvním i dalších ošetřeních.

Chrup svých dětí nejlépe ochráníte, když jim budete zuby vizuálně kontrolovat, dbát na hygienu jejich ústní dutiny a pravidelně s nimi chodit k zubaři. Jednou vám za to poděkují.

Přidat komentář