Na schématu zubu vám ukážeme, jak vzniká kaz

S novinkami u nás nešetříme! Aktuálně jsme připravili schematický obrázek zubu,  abyste si dokázali lépe představit,  jak se tvoří zubní kaz.

V důsledku nepravidelné a nesprávné ústní hygieny zůstávají v mezerách mezi zuby bakterie. Hromadí se a jsou živnou půdou pro vznik zubního kazu.

Ten se nejdřív vytvoří na vrchní části zubu, na sklovině. Říkáme tomu malý kaz. Jakmile bakterie napadnou zubovinu, je to už horší a složitější. V takovém případě se už jedná o velký zubní kaz.

Jestliže si tento kaz nenecháte přeléčit včas, zánět pronikne do dřeně zubu a začne se tvořit zánět nervu. Je to často velmi bolestivá komplikace, z níž se může vyvinout akutní periodontitida, tedy zánět na hrotu kořene zubu, a taky absces, což je dutina vyplněná hnisem. V takovém případě je potřeba ošetřit kanálky a vypouštět hnis, aby se vám ulevilo od bolesti. V horším případě musíme poškozený zub vytrhnout.

Vůbec nejhorší je, když si zánět nenecháte ošetřit a spoléháte se na to, že si organizmus sám nějak poradí. Neporadí! Bakterie proniknou do kosti a krve a mohou negativně ovlivnit vaše celkové zdraví. Výjimkou nejsou problémy se žaludkem a střevy, nebo dokonce srdeční infarkt. K takto vážným komplikacím dochází proto, že krev proudí celým tělem a všemi orgány a zánět se šíří dál a dál.

To vše jen proto, že jste podcenili pravidelné prohlídky a hygienu dutiny ústní. Možná je ten správný čas to napravit.