Korunka ke korunce a máte pěkný úsměv

Korunka ke korunce a hned máte pěkný úsměv! Ale než vám korunku usadíme na místo, musíme vaše zuby vyšetřit a ošetřit.

Korunky patří k nejčastějším protetickým náhradám definitivně zničených zubů. Rozsáhlý a neléčený zubní kaz vás totiž klidně může klidně o zub úplně připravit. O zub, nebo jeho část, můžete přijít i při úrazu.

Jestliže kaz, nebo úraz zničil většinu zubu, nemůžeme vám ho už zaplombovat. Tehdy už musíte uvažovat o korunce. Korunka je zapotřebí také tehdy, když chcete vyplnit mezeru můstkem, který není kde uchytit.

Prvním krokem na cestě ke korunce je po důkladném vyšetření a rentgenu endodontické ošetření. Jeho smyslem je předejít, nebo přeléčit bakteriální infekci v kořenových kanálcích zubu. Místo pod zubem vám důkladně mechanicky a chemicky vyčistíme a kanálky vám potom zaplníme.

V některých případech vám můžeme část zubu zachránit pomocí kořenové nástavby, která má dvě části. Jedna je ukotvená do kanálku a druhá nahrazuje pahýl zubu a poslouží k uchycení korunky. Tím vlastně spojíme kořen zubu a budoucí korunku pomocí čepu.

Endodonticky ošetřenému zubu se lidově říká mrtvý. Není už tak pružný jako zub živý, je křehčí a hrozí, že časem praskne. Když se ulomí u, nebo dokonce pod dásní, je třeba zbytek zubu vytrhnout. A pak přichází ta správná chvíle na endodonticky ošetřený zub udělat korunku, která zub na další léta spolehlivě ochrání před případnou frakturou.

Dalším důvodem proč zhotovit korunku na mrtvý zub, je estetika. Mrtvý zub po čase změní svou barvu, zešedne, což vadí zejména u těch zubů, které jsou dobře vidět.

Přidat komentář