Jaké druhy zubních výplní se v dnešní stomatologii nabízí

Velmi běžný problém nás všech! Zubní kazy. Snad každý z nás si prošel procesem ošetření zubního kazu, ale každý z nás svým způsobem jinak a s jiným výsledkem. Jaké zubní výplně se v dnešní době nabízí?

Po vyvrtání zubního kazu je třeba kavitu (vyvrtané místo) zaplnit náhradním materiálem. V současnosti se nabízí mnoho různých materiálů, ale jaký je ten nejlepší? A jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Amalgamová výplň

Amalgamové výplně jsou ve společnosti nejznámější. Amalgam se používá přes 150 let a je to nejstarší používaný materiál! Jedná se o kovový prášek různých kovových prvků smíchaný s rtutí. Tomuto materiálu se musí nechat jeho tvrdost a velká odolnost. Nevýhodou ale je, že lékař po vyvrtání kazu musí odstranit ještě část zdravé zubní tkáně pro zasazení amalgamu. Další nevýhodou je, že je do zubu vsazen a působí spíše mechanicky, pokud je zub mrtvý a slabý, hrozí tak větší riziko rozlomení zubu.
Pokud se amalgámem nahrazují mezizubní plošky, je hodně špatně tvarovatelný a často přiléhá i k sousednímu zubu. Vy pak v prostoru nejste schopni čistit mezizubními kartáčky, což podněcuje tvorbu dalšího kazu. V neposlední řadě je velmi neestetický a tepelně i elektricky vodivý!

Dnes je používání amalgámových výplní zcela zakázáno u těhotných žen a dětí z důvodu zdravotní závadnosti a diskutuje se o úplném zákazu. Spousta stomatologických ordinací včetně naší amalgámové výplně již nezhotovuje.

Fotokompozitní výplň

Fotokompozitní výplně jsou známé i jako tzv. bílé výplně. Jedná se o syntetickou pryskyřici, která se nanáší na zub v několika vrstvách a následně se vytvrzuje UV světlem. Výhodou oproti amalgámu je tepelná i elektrická nevodivost, zdravotní nezávadnost, přesné vyplnění i v mezizubních prostorách a samozřejmě také dokonalá estetika! Fotokompozitní výplně na zub fixují chemicky, a tudíž je velkou výhodou to, že lékař odstraní pouze kaz a do zdravé zubní tkáně již není potřeba zasahovat. Navíc můžete po zhotovení výplně hned jíst a pít!
Ke zhotovení kvalitní fotokompozitní výplně je zapotřebí použití několika speciálních adhezivních materiálů a také zajištění absolutního suchého pracovního pole v dutině ústní. Z těchto důvodů zhotovení může trvat i hodinu a déle. Fotokompozitní výplně jsou dražší než amalgamové, ale za to o dost kvalitnější!

Skloionomerní výplň

Jedná se o cementovou hmotu, kterou lékař před aplikací musí namíchat.  Jemný prášek složený z jemně mletého křemičitého skla navíc s vysokým obsahem hliníku, vápníku a fluoru se mísí s ionomerem, což je v tomto případě polymerní karboxylová kyselina. Protože obsahuje fluoridové anionty, má výplň protikazivý účinek. Dále je skloionomer málo rozpustný, relativně pevný a dobře přilne k zubovině a sklovině. Skloionomerní výplně mají však malou mechanickou odolnost a trvanlivost. Co se týče estetiky, je výplň trochu nažloutlá, a tak nikdy nedosáhneme 100% estetického výsledku. Lékaři často tento druh výplně využívají hlavně při léčbě dočasného chrupu u dětí nebo jako provizorní řešení u ošetřovaných zubů.

Keramické výplně

Pro keramické výplně se často používají i výrazy inlay, onlay nebo overaly, a to podle toho, jaké plošky zubů nahrazují. Keramické výplně jsou nejpevnější náhrady po vyvrtaném kazu. Jsou dělané na míru. Zhotovují se v laboratoři nebo pomocí speciálních 3D tiskáren a díky tomu přesně kopírují anatomii zubu. Dokáží tak dokonale nahradit i kontakt mezi zuby. Dále jsou odolné vůči barevným potravinám – neobarvují se! Vzhledem k pevnému materiálu jsou málo opotřebitelné a jejich životnost se pohybuje v řádu až desítek let. Z hlediska estetiky je materiál nerozeznatelný od zubu. Tyto výplně jsou zdravotně zcela nezávadné a nehrozí žádné riziko! Keramické výplně se z důvodu vysoké kvality a časové náročnosti cenově pohybují v jednotkách několika tisíců korun.

 

Dnešní stomatologie Vám rozhodně dává na výběr. Zvažte tedy investici do svého zdraví a poraďte se se zubním lékařem jaká výplň by konkrétně Vám nejlépe vyhovovala. Zuby máte pouze jedny 😊!

Přidat komentář