I mezi zubními protézami jsou rozdíly

Mezi zubními protézami jsou rozdíly

Částečné i celkové zubní náhrady vám vrátí nejen chybějící zuby, ale i sebevědomí.  Vyřeší definitivní ztráty zubů, ale i mezi nimi jsou rozdíly. Funkční, estetické i cenové.

Částečné protézy nahrazují chybějící zuby tam, kde to není možné fixním můstkem, nebo zubními implantáty. Časté jsou v případě chybějících zadních zubů a mezery, která není z obou stran ohraničena pevnými zuby, bez kterých se třeba můstek neobejde. Právě pro zadní zuby je snímatelná zubní náhrada nejtypičtější. Snímatelné protézy se dělí podle konstrukce na skeletové a klasické.

Ty skeletové jsou mnohem tenčí, méně robustní a stabilnější. Pacienti si na ně lépe zvykají a lépe je snášejí. Nekryjí celé patro, ale pouze jeho část. Mají dva a více kotevních prvků, které náhradu drží na místě, brání páčivým silám a jejímu uvolňování. Upevněny jsou sponkami ze zdravotní kovové slitiny, které jsou šetrné k ostatním zubům.

Skeletová zubní náhrada nepřekrývá celé patro. Jedná se o tenký a úzký kovový proužek do 2 centimetrů, který nijak neovlivní vaši chuť ani vnímání tepla a chladu. Nevýhodou kovových sponek ale je, že jsou vidět.

Nejestetičtější a uživatelsky nejkomfortnější variantou kotvení skeletové náhrady jsou zásuvné spoje. Při jejich použití se však kotvicí zuby neobejdou bez fixní korunky, nebo můstku se speciálními zámečky, do kterých zapadnou kotvicí prvky.  Z těchto důvodů je pořizovací cena těchto protéz vyšší než u klasických snímatelných zubních náhrad.

Klasické snímatelné zubní protézy obvykle nahrazují šest a více zubů, ale může to být více i méně. Jsou robustnější, obvykle hůře sedí, ovlivní vaše vnímání chuti, tepla a chladu, jsou méně komfortní a častěji pod nimi ulpívá jídlo.

I snímatelné zubní náhrady kombinujeme s implantáty. Je to řešení vhodné z finančních důvodů u pacientů, kteří zatím nechtějí celkovou protézu. Při poškození nebo opotřebování lze takovou náhradu snadno opravit nebo vyměnit bez poškození implantátu.

Přidat komentář