Co dělat a nedělat po extrakci zubu

Spousta z nás si tím už prošla. Trhaní zubu. Lékař může stanovit extrakci zubu z důvodu např. špatného umístění zubu, velmi špatného stavu zubu, fraktury, ortodontických důvodů atd.

Průběh trhání může být různý. Můžete být za 5 minut hotoví nebo naopak můžete v ordinaci strávit hodinu. Jak se ale chovat po zákroku? To je jedna z důležitých věcí, které by si měl pacient uvědomit, protože tím může silně ovlivnit průběh hojení extrakční rány.

Nejdříve bychom měli upozornit na to, že před extrakcí je důležité, aby Váš lékař znal VŠECHNY léky, které užíváte. Také je důležité se najíst a nebrat žádná analgetika. Proč? Možná si říkáte, že před takovýmto výkonem je pro Vás výkon sám o sobě se najíst, ale věřte, že je to opravdu lepší. Budete mít sílu, a navíc po zákroku nesmíte 2hodiny jíst ani pít! A proč nebrat léky na bolest? V ordinaci Vám lékař před výkonem vždy aplikuje anestezii a ta by v kombinaci s některými analgetiky nemusela mít 100% účinek.

Tak mám to za sebou, uf, ale co teď?

Jak už jsme zmiňovali výše, 2hodiny po extrakci se doporučuje nejíst a nepít. Rána musí mít čas se uzavřít. Dále nesmíte kouřit ani pít alkohol, aby rána nezačala krvácet. Z toho samého důvodu se nedoporučuje žádný sport, žádná velká fyzická zátěž, neprovádět žádnou aktivitu, kdy byste měli mít hlavu dolů, nepít žádné horké nápoje, nejíst žádná horká jídla, nevstupovat do sauny, večer se nesprchovat horkou vodou. Nevyplachovat, nevysávat krev z rány, pít opatrně a po douškách!

A co naopak je lepší udělat? Teď už si můžete vzít lék na bolest! Je lepší ránu nechat odpočívat, chladit můžete, ale opatrně! Např. jen 10 minut, a to pouze přes utěrku nebo ručník, pak je lepší na 30minut přestat. Pokud byste ránu chladili intenzivně, nebude místem protékat krev a bude se špatně vytvářet krevní sraženina potřebná k uzavření rány. Na noc si můžete dát pod hlavu polštář navíc, aby hlava byla výše než tělo. Pozor na jídlo! První dny se doporučuje radši nejíst nic se semínky. Zvolte radši kašovitější stravu.

Den po extrakcí je dobré pravidelně vyplachovat ústa, a to hlavně po jídle. Je důležité nechat působit roztok v místě rány a vyplivnout, žádné intenzivní vyplachování. Na výplachy můžete použit ústní vodu, ale dejte pozor, aby neobsahovala alkohol! Anebo stačí lžička jedlé sody rozmíchaná ve vlažné vodě. Jednoduché a účinné!

Dále můžete užívat např. Wobenzym, nebo nějaké vitaminy pro rychlejší hojení.

Na závěr bychom chtěli podotknout, že je důležité sledovat pokyny Vašeho lékaře. Každé trhání je individuální a jen Váš lékař může správně vyhodnotit Vaší situaci 😊

Přidat komentář