Celokeramické a metalokeramické korunky. Jaké jsou rozdíly?

Úsměv je jednou z prvních věcí, které si na vás kolemjdoucí všimnou. Pokud nejsou vaše zuby v ideálním stavu, ale vy i přesto toužíte po krásném úsměvu, tak jedním z dostupných řešení je zubní korunka.

Na začátek naše povídání si můžeme říct, co je zubní korunka? Jde o umělou náhradu korunkové části zubu, která se nasadí na jemně obroušený zub. Tímto způsobem se dají nahradit poškozené zuby, které však mají zdravý kořen. Zubní korunky se vyskytují v mnoha variantách, my vám představíme 2 nejčastější a zároveň nejpoužívanější druhy zubních korunek.

 

Metalokeramická korunka

Metalokeramické korunky nebo metalokeramický můstek se stal mezi pacienty běžným standardem. Životnost se pohybuje mezi 5-15 lety, nedochází ke změně zabarvení korunky a nízká tepelná vodivost zaručuje citlivost na tepelné podněty. Má však i své nevýhody. Tvrdost metalokeramické korunky je větší než tvrdost vlastních zubů, proto může být kousání poměrně nekomfortní. Z hlediska estetiky metalokeramická korunka nikdy nedosáhne takových výsledků jako korunka celokeramická, jelikož šedý kov pod vrstvou keramiky brání uplatnění jejích optických vlastností.

 

Celokeramická korunka

Celokeramická korunka se může pyšnit označením „korunkou korunek“, protože je téměř k nerozeznání od vlastních zubů. Vyrábí z velmi kvalitních materiálů, takže ji můžete najít i pod názvy jako emax korunka, keramická zirkonová korunka či zirkonová korunka.

Její vlastnosti jsou už výše zmíněna vysoká estetika, vynikající biologická snášenlivost s ohledem na nepřítomnost jakéhokoliv kovu, nedochází ke změně zabarvení korunky ani po dlouhé době od aplikace a pyšní se i vysokou pevností a trvanlivostí, přičemž kousaní je zcela komfortní a přirozené.

A teď se jistě ptáte, kolik stojí keramická zubní korunka? Cenový rozdíl činí 3 000 Kč, ale rozdíl z hlediska zdraví je ve výsledku obrovský. Použitý materiál je příjemnější pro sliznici úst. Kov, který obsahují metalokeramické korunky, může oxidovat a zanechávat stopy na sliznici. I když jsou metalokeramické korunky oblíbené, nejsou vhodnou volbou pro naši sliznici a mikroflóru úst.

Už jste se rozhodli, jestli svému úsměvu nasadíte korunu? Budeme na vás těšit v naší ordinaci s odbornou radou i pomocí.

Přidat komentář